Münih’li Göçmen Anneler İle Bir Gün

Çocuklara Türkçeyi oyun oynayarak ve Kitap okuyarak geliştirmesinde yardım eden bir avuç gönüllü göçmen Anne’nin Hikayesi

Almanya’ya göç etmiş her annenin korkusudur çocuğum Türkçeyi nerde öğrenecek ya da unutucak korkusu. Bu düşünce ile yola çıkan Göçmen Anneler Grubu, çocuklara özel değişik etkinlikler yapıyor ve bunları yaparken tamamen gönüllü ve ücretsiz yapıyorlar. Bize düşen ise onlara destek olup çocuklarımız ile birlikte bu etkinliklere katılabiliriz. Öğrenmeye açık olan çocuklarımız için bu etkinlikler ile Türkçeyi eğlenceli bir şekilde öğrenip dillerini geliştirebiliriz.

2017 yılında sosyal medya üzerinden birbiri ile iletişime geçen bu anneler, önce kendilerine bir grup kurup ( Münihli Göçmen Anneler) ordan birbirine yardım etmeyi ve yol göstermeye başlamışlar. Grupları kurma görevini İpek Karacagil Kul ve Zeynep Yurdatapan Ferah üstlenmiş. Almanya’da karşılaşılabilecek zorluklara bu grup sayesinde çözüm bulabiliyorlar. Çocuklar, okul, kreş, bakıcı, doktor, kanunlar ve haklarımız. Herkesin gönüllü olarak deneyimini paylaştığı bu grupta en önemli konu çocuklar olunca neler yapılabilir düşüncesi oluşmuş. Bu sayede kitap okuma ve kukla tiyatrosu etkinliği fikirleri çıkmış ortaya. Sosyal medya üzerinden etkinliklerini paylaşan anneler, kitap okuma etkinliklerini şu anda ayda iki defa kütüphanelerde yapmakta ve kukla tiyatrosu etkinliğini de ayda bir kez yapmaktadırlar. Hedefleri ise bu etkinlikleri yaygınlaştırıp, Münihte ki tüm miniklere keyifli dakikalar yaşatarak Türkçe öğretmek. Tepkiler olumlu olunca, bıkmadan usanmadan yollarından şaşmayan bu anneler, taktir edilmeyi çoktan hak ediyorlar.

Kitap Kurtları Etkinliği ayda iki kez Neuhausen ve Giesing Kütüphanelerinde düzenleniyor. Okumayı seven

gönüllü anneler gidip çocuklara kitap okuyup etkinlik yapıyorlar. Şarkı söylemek, boyama, süsleme ve benzeri etkinliklerde yapılıyor. Etkinlikler 3 ve 6 yaş arasındaki çocuklara uygun olup Türkçe olarak yapılıyor. Bu görevi herkes üstlenebilir ve çocuklar ile eğlenceli Türkçe kitap okuma etkinliği yapabilir.

Çocuklara özel bu Etkinlikler paha biçilmez. Aldıkları tepkiler ise çok güzel, çünkü bugüne kadar yapılmamış olan böyle bir etkinliklerin heyecan verici olduğu aldıkları duyumlar arasında. Kitap okuma etkinliklerini Facebook’ta ” Kitap Kurtları” sayfalarından takip edebilirsiniz.

Uğur Böceği isimini verdikleri kukla gösterisi yapımcısı yine göçmen gönüllü bir anne olan Gülce Dinç Bozoğlu, önce kızı için düşünmüş nasıl eğlenceli Türkçe öğretirim diye, bit pazarlarından bulup buluşturduğu malzemeleri ile başlamış ” Uğur Böceği “. 6 gönüllü anne kendi yazdıkları ve oynadıkları, Prodüksiyonu yine tamamen kendilerine ait olan ” Merhaba” oyunu şubat 2018 beri seyirci ile 20 den fazla kez buluşmuş. Konu Türkçe dili olunca gönüllü Anneler destek çıkmış projeye. Kuklalar ile çeşitli oyunlar sergileyerek, çocuklara Türkçeyi eğlenceli bir şekilde öğretmek. Soru cevap oyunları ile ya da şarkı söyleyerek devam eden bu etkinlikler ana konu olarak arkadaşlık, paylaşmak ve oyun oynamak esas alınmış. Hedef kitle ise 2 ile 6 yaş Çocuklar. Bu sayede Çocuklar hem eğleniyor hem öğreniyor. Ayda bir kez Hirschgarten Nacbarschaftstreff de gerçekleşiyor bu etkinlik. Her sene olduğu gibi bu senede Uluslararası Masal Festivalinde Ülkemizi ve Türkçemizi çok güzel bir şekilde temsil ettiler. Aynı zamanda ” Ana Dili Günü ” etkinlikleri Gösterisi ile göz doldurmakta. Gösterilerini Türkçenin yanı sıra bazen Almancada yapılıyor. Çocuklar bu gösteri sayesinde yeni kelimeler duyuyor ve dillerini pekiştiriyor. Bu gösteri tarihleri Sosyal medya üzerinde “ Tiyatro Uğur Böceği “ sayfasından ve ya bastıralarak Türk Marketlerine asılıp paylaşılıyor. Çocuklarınız ile gösteriye gidip, eğlenerek Türkçemizi zevkli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Gönüllü annelerin, annelere önerileri ise,

Önce ana dil öğrensin çocuklarımız, sonra yabancı dil. Önce ana dil öğrenecek ki çocuk, daha sonrasında yabancı dili kolaylıkla öğrenebilsin.

Türkçemiz o kadar güzel bir dil ki, dilimize ve kültürümüze sahip ve destek çıkmalıyız.

Aylin Özgür / MÜNIH

0 3 0 0 0 0
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Hızlı Yorum Yap

0 3 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Konum Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Konum Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470