Bavyeralıların yarısı Müslüman belediye başkanına karşı

Bavyera eyaletinde Müslüman bir belediye başkanının neler getirebileceği ile ilgili yapılan bir ankete katılanların % 43,5'i Müslüman bir belediye başkanını sorun olarak gördüğünü ifade etti. Sağcı parti AfD seçmenleri arasında ise bu oranın % 90 olduğu tespit edildi.

Almanya’nın Bavyera eyaletinde geçtiğimiz günlerde seçimlerde CSU’dan aday olan Türkiye kökenli Şener Şahin’in parti içerisinde gösterilen tepkiler üzerine belediye başkan adaylığını geri çekmesinin ardından, Augsburger Allgemeine gazetesi Civey araştırma şirketine Müslüman bir belediye başkanını bir sorun olarak görüp görmediğini sorgulayan bir anket yaptırdı. 6-14 Ocak tarihleri arasında internet üzerinden yapılan ankete Bavyera eyaletinde yaşayan 4 bin 788 kişi katıldı.

Ankete katılanların % 43,5’i şehir veya kasabalarında Müslüman bir belediye başkanını bir sorun olarak gördüklerini ifade etti. Bu sonuç da eyalette neredeyse her iki kişiden birinin Müslüman belediye başkanı istemediğini gösteriyor. Ankete katılanların % 48,9’u ise belediye başkanının Müslüman olmasının bir sorun olmayacağını dile getirirken, kalan % 7,6’lık kesim ise bu konuda kararsız olduğunu belirtti.

Anket, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisine oy verenlerin % 90’ının Müslüman belediye başkanını reddettiğini ortaya koydu.

Muhafazakâr çizgideki Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) seçmenleri arasında bu oranın 49,5 olduğu tespit edildi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) seçmeninin % 14,5’u Müslüman bir belediye başkanına karşı çıkarken, % 11 ile en düşük oran Yeşiller seçmeninde kaydedildi. Buna göre, Yeşiller seçmeninin % 85’i, kentinde veya kasabasında belediye başkanının Müslüman olmasını sorun olarak görmüyor.

Almanya’nın Bavyera eyaletinin Donau-Ries yönetim bölgesine bağlı Wallerstein kasabasında CSU’dan belediye başkanı adayı olan Şener Şahin’e Müslüman olduğu gerekçesiyle parti tabanından tepki gelmişti. Bunun üzerine Şahin’in adaylığı geri çekmesi, Almanya’da tartışmalara neden olmuştu. Şahin’e partinin önde gelen siyasetçilerinin yanı sıra CSU lideri Markus Söder’den de destek gelmiş, Söder “CSU’nun temel ilkelerine bağlı olan herkesin aday olabileceğini” ifade etmişti.

Haber Merkezi / MÜNIH

0 0 0 0 0 2
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Konum Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Konum Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470